Supremelogoweb.gif

 

BRIDGEMAN AND THOM SHARE
SUPREME KART SUPPLIES GOLDSTAR SERIES
ROTAX HONOURS

Hawke's Bay driver Jack Bridgeman beat his Taranaki rival Ben Thom at the final round of the 2012/13 Wellington Provincial Karting Association Supreme Kart Supplies Gold Star series in Wellington over the weekend - but so evenly matched have the pair been at previous rounds that they ended up tied on points and therefore share this season's series honours in the 125cc Rotax Max Light class.  GoldStar13RotaxLight15JackBridgemanleads91BenThomlr-1.jpg

The 2012/13 series - which kicked off in Palmerston North in November last year and took in rounds in Taranaki and the Hawke's Bay over the summer before the final in Wellington over the weekend - again attracted over 100 entries; most from the lower North Island but others from as far north as Auckland and south as Christchurch.

Despite a threatening weather forecast the final at the KartSport Wellington's club's Wynn's Raceway at Kaitoke near Upper Hutt was held in warm, dry conditions with close, exciting racing across the six classes.

In the senior classes the round winners were Campbell Caird from Wellington (125cc Rotax Max Light), Andy Schofield from Cambridge (100cc Yamaha Light) and James Higgins from Palmerston North (Clubsport 120).

The final round (and therefore series) results in Junior 100cc Yamaha are on hold but Kaleb Ngatoa from Palmerston North claimed both the round and series win in Junior Restricted 100cc Yamaha and Thomas Boniface from Taranaki was the top Cadet at the round but ended up second overall in the series to round third placegetter Jackson Rooney from Palmerston North.GoldStar13YamLightNIAndySchofield11AaronMarr24PatrickDavylr-1.jpg

As well as running points races at each round each host club also runs four separate Grand Prix races at each round.

At Wellington these were won by Bill McCulloch (Senior), Nick Evans (Junior Restricted 100cc Yamaha) and  Ryan Wood (Cadet). Series-wise the class GP winners were Scott Williams (Senior), Kaleb Ngatoa (Junior Restricted 100cc Yamaha) and Thomas Boniface (Cadet).

2012/13 WPKA Supreme Kart Supplies Gold Star Series

125cc Rotax Max Light
Rnd 4
1. Campbell Caird (Wgtn) 6 points; 2. Bill McCulloch (Mwtu) 8; 3. Jack Bridgeman (HB) 13; 4. Mitchell Baker (Tara) 13; 5. Ben Thom (Tara) 16; 6. Quin Clark (Mwtu) 23
Series
1=. Jack Bridgeman (HB)/Ben Thom (Tara) 226 points; 3. David Cox (Tara) 211; 4. Morgan Dietschin (Tara) 208; 5. Dominic Crossman (HB) 208; 6. Darren Conway (Wgtn) 205

100cc Yamaha Light
Rnd 4
1. Andy Schofield (Tok) 7 points; 2. Scott Williams (Tara) 9; 3. Aaron Marr (Tara) 10; 4. Brad Still (Tara) 13; 5. Ryan Cappleman (Wgtn) 17; 6. Logan Boyde (Tara) 24
Series
1. Brad Still (Tara) 232 points; 2. Scott Williams (Tara) 228; 3. Logan Boyde (Tara) 221; 4. Hamish Berrett (Mwtu) 219; 5. Patrick Davy  (Wgtn) 214; 6. Charlotte Oram (Wgtn) 211

Clubsport 120
Rnd 4
1. James Higgins ((Mwtu) 7 points; 2. Scott McCaskie (Mwtu) 10; 3. Gary Soper (Tara) 13; 4. Clint Beaumont (Mwtu) 14; 5. Ashley Higgins (Mwtu) 18; 6. Derek Lawrence (Tara) 18
Series
1. Clint Beaumont (Mwtu) 226 points; 2. Gary Soper (Tara) 224; 3. Derek Lawrence (Tara) 223; 4. Henri Ham (Mwtu) 219; 5. Garth Lacy (Tara) 200; 6. James Higgins (Mwtu) 168

Junior 100cc Yamaha
(results on hold)

Junior Restricted 100cc Yamaha
Rnd 4
1. Kaleb Ngatoa (Mwtu) 8 points; 2. Reuben Adams (ChCh) 10; 3. Caleb Cross (ChCh) 12; 4. Nick Evans (Mwtu) 12; 5. Josh Donohue (Wgtn) 17; 6. Jaden Ransley (ChCh) 21
Series
1. Kaleb Ngatoa (Mwtu) 240 points; 2. Nick Evans (Mwtu) 225; 3. Bayley Walker (Mwtu) 222; 4. Rianna Omeara-Hunt (Wgtn) 220; 5. Josh Donohue (Wgtn) 218; 6. Zane Riddick (Tara) 211.GoldStar13Cadet66ClayOsborne55LouisRedshaw40RyanWoodand12FlynnOsbornelr-1.jpg

Cadet
Rnd 4
1. Thomas Boniface (Tara) 5 points; 2. Ryan Wood (Wgtn) 6; 3. Jackson Rooney (Mwtu) 11; 4. Flynn Osborne (HB) 17; 5. Ben Hibbs (HB) 22; 6. Ethan Donohue (Wgtn) 22
Series
1.  Jackson Rooney (Mwtu) 235 points; 2. Thomas Boniface (Tara) 229; 3. Sam Wright (Mwtu) 219; 4. Riley Jack (Mwtu) 211; 5. Ryan Wood (Wgtn) 209; 6. Ethan Donohue (Wgtn) 205

CAPTIONS:
Joint WPKA Supreme Kart Supplies Gold Star series 125cc Rotax Max Light class winners for 2012/13 are Jack Bridgeman (#15) and Ben Thom (#91). Senior 100cc Yamaha Light class winner at the final round was reigning North Island champion Andy Schofield (#NI). And at the Wellington final Clay Osborne, Louis Redshaw, Ryan Wood and Flynn Osborne were often this close in the Cadet heat races. Photo credit: Fast Company/Jordan Moss

Calendar
2012/13 WPKA Supreme Kart Supplies Gold Star Series
Rnd 1: Nov 04 2012 Manawatu
Rnd 2: Dec 02 2012 Taranaki
Rnd 3: Mar 03 2013 Hawke's Bay
Rnd 4: May 05 2013 Wellington

 Prepared by FAST COMPANY on behalf of KartSport New Zealand. To find out more about KartSport in New Zealand contact Ross MacKay on 021 677 919 or via e-mail on ross@fastcompany.co.nz

 
KartSport New Zealand