CRCSS Top Half Series logo (2).jpg

KARTSPORT AUCKLAND WINS 'TOP' CLUB ACCOLADE

 

Final round host club KartSport Auckland came out the winner in the annual CRC Speedshow Top Half Series 'top club' competition this year, claiming the coveted Roundabout Kart Shop Club Challenge award from KartSport Whangarei and KartSport Mt Wellington. 14CRCTopHalfFinalOpenCJSinclairGraemeSmyth-1.jpg

 

This year there were eight different clubs in the Taupo-north region vying for the title, with only 15.07 points separating KartSport Auckland from sixth placed KartSport Rotorua.

 

The final round at KartSport Auckland's Strata Networks Raceway on Sunday was one of the best supported of the series, with 126 entrants enjoying close and exciting racing.

 

The closest finishes after four rounds and literally hundreds of kilometers were in the Formula Junior and 120 ClubSport classes.

 

Heading into the final round at Auckland, young Hamilton driver Suvarn Naidoo had a five point lead over Formula Junior class sparring partner Auckland ace Dylan Smith. However Smith turned that on its head at his home track, taking the title - albeit by just the one point - from Naidoo, with KartSport Mt Wellington's Daniel Talbot remaining third.

 

In ClubSport 120, meanwhile,  it was class stalwart Graham Knight who edged out fellow Eastern Bay of Plenty clubmate Richard Muggeridge by one point. It was an agonizingly close-but-no-cigar result for Muggeridge, who finished second - one place ahead of Knight - on the day behind Whangarei driver Richard Macey......who ended up third overall in the series points standings behind Knight and Muggeridge!

 

In the other classes, top Pro Kart Series racer Graeme Smyth made a one-off appearance at his home track to claim Open class honours, though young CJ Sinclair from the Mt Wellington club had accumulated enough points at the previous three rounds to take class series' honours from veterans Teddy Bassick and Snow Mooney.14CRCTopHalfCadetRaketLiamSceatsandConnorDavisonsharefrontrow-1 jpg.jpg

 

Hamilton ace Campbell Joyes also made the trip to Auckland worthwhile with a round win in the hotly contested 125cc Rotax Max Light class, but runner-up-on-the-day Corey Green from the Bay of Plenty claimed the series' title for the class from KartSport Mt Wellington club mates James Blair and Jason Butterworth.

 

In the other classes, young Auckland driver Liam Lawson scored a popular round and series victory in Junior Restricted 100cc Yamaha,  Ben Morrison from South Head near Helensville completed a clean sweep of the new Vortex Mini ROK class from Rotorua's Riley Jack and the Bay of Plenty's Heidi Benner, and though Mt Wellington club member Billy Frazer won the round, Cadet Raket series' honours went to Fynn Osborne from fellow Hamiltonian Connor Davison.

 

Series honours in the new Cadet ROK class, meanwhile, were taken by Mt Wellington's Dylan Grant.

 

Competitors in this year's series now have sponsor CRC Speedshow's annual automotive and motorsport expo to look for. It is being held at Auckland's ASB Showgrounds over the July 19-20 weekend. Over the weekend demonstration races for Rotax Max and Cadet ROK classes will be a feature of the arena activities.

 

 

2014 CRC Speedshow Top Half Series Rnd 4 (Final)

 

Cadet Raket
Round points
1. Billy Frazer (MtW) 249 points; 2. Blake Austin (Rot) 248; 3. Fynn Osborne (Ham) 247; 4=.Connor Davison (Ham)/Jackson Rooney (Rot) 243; 6. Clay Osborne (Ham) 235.
Series
1. Osborne 793 points; 2. Davison 788; 3. Frazer 784; 4. Austin 768; 5. Clay Osborne 751; 6. Jack Proctor (Mt W) 730

 

Cadet ROK
Round points
1. Dylan Grant (MtW) 256;  2. Bradley Ayers (Rot) 245; 3. Noah Skipps (Wr) 241; 4. Gemma Winters (BoP) 238; 5. Jamie van den Berk (Rot) 237; 6. Ryan Bell (BoP) 233. 
Series
1. Grant 810 points; 2. Winters 768; 3. Skipps 763; 4. Mason Potter (MtW) 749; 5. Bradley Ayers (Rot) 743; 6. Cullern Thorby (Rot) 664

 

Junior Restricted 100cc Yamaha
Round points
1. Liam Lawson (MtW) 252 points; 2. Rianna O'Meara-Hunt (Rot) 242; 3. Joshua Parkinson (MtW) 241; 4=.Jaden Ransley (Ak)/Adam Bell (BoP) 240; 6. Sam Wright (Ham) 236

Series
1. Lawson 802 points; 2. Wright 765; 3. Zeltwanger 760; 4. O'Meara-Hunt 758; 5. Brandon Lambert (Tok) 712; 6. Bell 691.

 

Vortex Mini ROK
Round points
1. Ben Morrison (MtW) 260 points; 2. Riley Jack (Rot) 255; 3. Heidi Benner (BoP) 248; 4. Taariq Mohamed (Ak) 247

Series
1. Morrison 826 points; 2. Jack  805; 3. Benner 784; 4. Mohamed 190; 5. Douglas Harvey (EBoP) 144

 

Formula Junior
Round points
1. Dylan Smith (Ak) 156 points; 2. Suvarn Naidoo (Ham) 150; 3. Daniel Talbot (MtW) 143; 4. Alex Newlove (BoP) 139; 5. Sebastian Noble (Tok) 135; 6. Cameron Hoskins (Tok) 127.
Series
1. Smith 796 points; 2. Naidoo 795; 3. Talbot 755; 4. Taylor Harte (BoP) 706; 5. Kyle Krissansen (MtW) 702.

 

Club Sport 120
Round points
1. Richard Macey (Wr) 251 points; 2. Stephen Muggeridge (EBoP) 246; 3=. Graham Knight (EBoP)/Matt Hansen (Wr) 241; 5=. William Pearson (RoT)/Steve Carter (Wr) 238.
Series
1. Knight 800 points; 2. Muggeridge 799 points; 3. Macey 776; 4. Carter 745; 5. Keith Rawlinson (EBoP)  734; 6.  Hansen 724;

 

125cc Rotax Max Light
Round points
1. Campbell Joyes (Ham) 254 points; 2. Corey Green (BoP) 254; 3. Jason Butterworth (MtW) 240; 4. Logan Rogers-Jenkins (MtW) 238; 5. Danjela Haigh (MtW) 226; 6. James Blair (MtW) 225
Series
1. Green 762 points; 2. Blair 726; 3. Butterworth 709; 4. Matthew Harris (Rot) 697; 5. Oscar Grant (MtW) 689; 6. Tony Kinsman (MtW) 681.

 

125cc Rotax Max Heavy
Round points
1. Keith Wilkinson (MtW) 256; 2. Bradley Tyrrell (Tok) 254; 3. Caleb Hartley (Tok) 246; 4. Stuart Gould (Rot) 241; 5. Sharn Connor (Ak) 240; 6. Joe Ganley (Ak) 238

Series  
1. Tyrrell 803 points; 2. Hartley 795; 3. Wilkinson 779; 4. Gould 776; 5. Ganley 751; 6. Darren Walker (BoP) 721

 

Open
Round points
1. Graeme Smyth (Ak) 258; 2. Mark Elder (Ak) 251; 3. Luke Dobbs (MtW) 243; 4. C J Sinclair (MtW) 237; 5. Ryan Urban (Ak) 236; 6. Mitch Brown (Rot) 231

Series
1. Sinclair 791 points; 2. Teddy Bassick (Ham) 726; 3. Snow Mooney (MtW) 564; 4. Elder 399; 5. Dobbs 395; 6. Ryan Urban (MtW) 385.

 

Clubs

Roundabout Kart Shop Club Challenge Trophy

1. KartSport Auckland 185.98 points

2. KartSport Whangarei 179.04

3. KartSport Mt Wellington 175.34

4. KartSport Eastern Bay of Plenty  172.28

5. KartSport Hamilton 171.61

6. KartSport Rotorua 170.91

7. KartSport Bay of Plenty  165.55

8. KartSport Tokoroa 154.65

.

CAPTIONS

CJ Sinclair (#25) and Graeme Smyth (#24) dice in one of the Open class heat races. And Liam Sceats (#23) and Connor Davison (#95) head the field before the start of a Cadet Raket class race.Photo credit: Fast Company/Emilee Wright.

 

Calendar
Rnd 1: Sun Feb 16 The Rock FM Raceway Mamaku Rotorua

Rnd 2: Sun March 09 AgriSea Raceway Hamilton

Rnd 3: Sunday March 30 KartZone Raceway Edgecumbe BoP

Rnd 4: Sunday June 22 Strata Networks Raceway, Rosebank Domain Auckland

Prepared by FAST COMPANY on behalf of KartSport New Zealand. To find out more about the 2014 CRC Speedshow Top Half Series contact Ross MacKay on 021 677 919 or via e-mail at ross@fastcompany.co.nz

 
KartSport New Zealand