Giltrap Group High Res JPEG RGB-01.jpg

NZ Max Challenge logo.jpg

 

URBAN AND JOYES TAKE ROTAX CLASS WINS 

WET OR DRY


You couldn’t have had two more contrasting days weather-wise but it didn't bother Auckland's Ryan Urban or Hamilton's16NZRotaxChallRnd3RotDD2MastersRyanUrbanlr-1 (2).jpg Campbell Joyes at the latest double-header round of the Giltrap Group New Zealand Rotax Max Challenge at Rotorua over the weekend.

Dry (for Rnd 3 on Saturday) or wet (for Rnd 4 on Sunday), it made no difference, the pair claiming the only class clean sweeps (quickest in qualifying then eight race wins from eight starts) at the meeting.

Having - just - missed out a clean sweep at the opening double header round of this year's Giltrap Group-backed New Zealand Challenge at Palmerston North in February, Urban at least had something to aim for at Rotorua. But to complete the challenge he still had to master two very different sets of driving conditions - warm and dry on Saturday, and wet and cool on Sunday - which was some achievement, and one matched by only one other driver over the weekend, recently crowned NZ Rotax Max Heavy class Sprint champion, 17-year-old Campbell Joyes.

In the dry on Saturday Urban led home top female driver and former UK Rotax category rep Tiffany Chittenden in the heats and Pre-Final then won the Final from experienced sprint and superkart ace Karl Wilson from Wellington with Chittenden16NZRotaxChallRnd3RotHeavyCampbellJoyeslr-1 (2).jpg a dnf (did not finish) thanks to a brake issue.

In the wet on Sunday Aucklander Aarron Cunningham, Wilson and Chittenden battled mightily all day behind Urban who again won both class heat races and the Pre-Final and Final, the latter from Wilson, Chittenden, Cunningham and Palmerston North driver Callum Orr.

Campbell Joyes, and Auckland pair Keith Wilkinson and Sam Carpenter, proved the form trio in the 125cc Rotax Max Heavy class, finishing all four Saturday races in that order. They were also quick in the wet on Sunday though this time Carpenter missed out on a place on the podium to Brendon Hart in the second heat and Darren Walker in the Pre-Final

In the other classes Pukekohe teenager Matthew Payne dominated Rotax Max Junior on Saturday but was pipped in the rain in qualifying on Sunday by in-form local driver Reece Hendl-Cox who went on to win both heats and the Pre-Final and finish third in the Final behind visiting Australian driver Cody Brewczynski and Wellington young gun Ryan Wood. 

A spin on the second corner in the Final put Payne back down the field but he retained his series points lead.16NZRotaxChallRnd3RotJuniorCodyBrewczynskilr-1 (2).jpg

Three drivers - Daniel Bray, Mathew Kinsman and Josh Hart - battled hard on both days for DD2 class honours with Bray having the edge in the dry on Saturday but Josh Hart coming through to win the Final on a damp but drying track on Sunday. 

Tyre choice proved critical in this race with Mason Armstrong and James Blair claiming weekend-best finishes (second and third respectively), Kinsman hanging on for fourth and Daniel Bray back in eighth place by the time the flag came out.

The points leader in the 125cc Rotax Max Light class heading into the meeting, Daniel Connor from Auckland, found himself with work to do on Saturday but came back to dominate on Sunday.

Young gun Michael McCulloch from the Kapiti Coast was quickest in qualifying on Saturday and last year's Rotax Junior class winner Dylan Drysdale won the heats before multi-time class South Island champ Chris Cox came through to win the Pre-Final and Final with Connor back in fifth at the flag. 16NZRotaxChallRnd3RotDD2FinalstartMatKinsman30leadslr-1 (2).jpg

Defending class title holder Connor was back to his dominant best in the rain on Sunday, however, topping the time sheets in qualifying and winning all four class races, the first heat from Jordan Baldwin, the second and Pre-Final from Michael McCulloch and the Final from Dylan Drysdale and Mitch Beach from the Bay of Plenty.

After two double-header rounds the Giltrap Group Rotax Max Challenge resumes in Wellington where Rnds 5 & 6 will be contested over the August 20-21 weekend

CAPTIONS: Class winners at rounds three and four of the Giltrap Group New Zealand Rotax Max Challenge in Rotorua over the weekend included Ryan Urban (DD2 Masters #90) Campbell Joyes (Rotax Max Heavy #1) and Cody Brewczynski (Rotax Max Junior #81). Round wins in the DD2 class, meanwhile, were shared by Daniel Bray ( #62 in start line shot) and Josh Hart. Photo credit: Fast Company/Graham Hughes. 

2016 Giltrap Group New Zealand Rotax Max Challenge Rnds 3 & 4 KartSport Rotorua International Raceway Amoore Rd, Mamaku Rotorua Sat-Sun April 23-24

Round 3 Finals (Sat) 

Rotax Max Light
1. Chris Cox; 2. Kaleb Currie; 3. Jacob Cranston; 4. Dylan Drysdale; 5. Daniel Connor; 6. Michael McCulloch

Rotax Max Heavy
1. Campbell Joyes; 2. Keith Wilkinson; 3. Sam Carpenter; 4. Daniel Bugler; 5. Brendon Hart; 6. Kevin Barker

DD2
1. Daniel Bray; 2. Josh Hart; 3.  Mathew Kinsman; 4. Jacob Cranston; 5. Josh Drysdale; 6. CJ. Sinclair

DD2 Masters
1. Ryan Urban; 2. Karl Wilson; 3. Stuart Marshall; 4. Aarron Cunningham; 5. Garry Claxton; 6. Peter Wrightson.

Rotax Junior
1. Matthew Payne; 2. Jaden Ransley; 3. Cody Brewczynski; 4. Kaleb Ngatoa; 5. Ryan Wood; 6. Tom Greig

Round 4 Finals (Sun)

Rotax Max Light
1. Daniel Connor; 2.  Dylan Drysdale; 3. Michael McCulloch; 4. Mitch Beach; 5. Kaleb Currie; 6. Caleb Huston

Rotax Max Heavy
1. Campbell Joyes; 2. Keith Wilkinson; 3. Sam Carpenter; 4. Ashley Higgins; 5. Daniel Bugler; 6. Brendon Hart

DD2
1. Josh Hart; 2. Mason Armstrong; 3. James Blair; 4. Mathew Kinsman; 5. Jonathan Buxeda; 6. Taylor Harte

DD2 Masters
1. Ryan Urban; 2. Karl Wilson; 3. Tiffany Chittenden; 4. Aarron Cunningham; 5. Callum Orr; 6. Peter Wrightson

Rotax Junior
1. Cody Brewczynski; 2. Ryan Wood; 3. Reece Hendl-Cox; 4. Kaleb Ngatoa; 5. Madeline Stewart; 6. Rianna O'Meara-Hunt

Points after Rnd 4 of 8

Rotax Max Light
1. Daniel Connor 346 points; 2. Dylan Drysdale 345; 3. Kaleb Currie 328; 4. Chris Cox 319; 5. Jacob Cranston 317; 6. Caleb Huston 306.

Rotax Max Heavy
1. Campbell Joyes 357 points; 2. Keith Wilkinson 348; 3. Daniel Bugler 323; 4.  Sam Carpenter 309; 5. Kevin Barker 306; 6. Teddy Bassick 302.

DD2
1. Mat Kinsman 353 points; 2. Josh Hart 348; 3. Daniel Bray 335; 4. Dylan Drysdale 309; 5. James Blair 303; 6. CJ Sinclair 296.

DD2 Masters
1. Ryan Urban 364 points; 2. Tiffany Chittenden, 336; 3. Karl Wilson 333; 4. Callum Orr 322; 5. Stuart Marshall 321; 6. Aarron Cunningham 317.

Rotax Junior
1. Matthew Payne 343 points; 2. Ryan Wood 333; 3. Reece Hendl-Cox 319; 4. Madeline Stewart 309; 5. Rianna O'Meara-Hunt 303; 6. Jaden Ransley 302.


2016 Giltrap Group New Zealand  Rotax Max Challenge Calendar

Rnds 1 & 2: Sat- Sun Feb 20-21 Manawatu Toyota Raceway Palmerston North
Rnds 3 & 4: Sat-Sun April 23 & 24 KartSport Rotorua International Raceway Mamaku, Rotorua
Rnds 5 & 6 Sat-Sun August 20 & 21: Wynn's Raceway Rimutaka Wellington
Rnds 7 & 8: Sat-Sun Sept 10 & 11 AgriSea Raceway Hamilton

2016 Rotax Max Challenge Grand Finals: October 16-22 Sarno Italy 

 

Prepared by FAST COMPANY on behalf of KartSport New Zealand. To find out more about the 2016 Giltrap Group New Zealand Rotax Max Challenge contact Ross MacKay on 021 677 919 or via e-mail at ross@fastcompany.co.nz




 

 


 

 
KartSport New Zealand